18
Maj
10

Miliony Final Fantasy sprzedane, a Wada rozmyśla o Versusie na Xboxie 360

Takie cyferki muszą się podobać

Square Enix zdaje się przeciwdziałać ogólnemu trendowi na rynku i zamiast narzekać na to, że mogło być lepiej, obwieściło właśnie, że w zeszłym roku fiskalnym uzyskali najlepszy wynik finansowy od czasu połączenia firm (Squaresoft +Enix) w 2003 roku.

Wyniki mówią same za siebie. Czekaliśmy 5 lat na Final Fantasy XIII, ale jak już wyszedł to zarządził, nawet pomimo dość mieszanych recenzji. Co ciekawe sprzedaż rozłożyła się dość równo pomiędzy wszystkie 3 duże regiony, więc tym razem nie jest to tylko i wyłącznie zasługa Japończyków, jak w przypadku Dragon Quest IX.

Batmanowi również poszło fenomenalnie, uwzględniając fakt, że jest to całkowicie nowa seria, chociaż na pewno w jej sprzedaży pomogły opinie recenzentów i sama postać człowieka nietoperza. Na platformach mobilnych znacząco gorzej, choć w tym wypadku i promocja i nakłady na produkcje z pewnością były niższe.

W 2010 roku firma prognozuje odrobinkę słabszą sprzedaż (24 miliony sprzedanych sztuk gier) względem tego rekordowego roku (26, 6 milionów). Znaczące tytuły, które wyda Square w tym czasie to: Final Fantasy XIV, Kane & Lynch 2: Dog Days oraz Kingdom Hearts: Birth by Sleep. W tym roku fiskalnym firma planuje również uzyskać większość przychodów z rynku zachodniego – po 37.5% przypada na Europę i Stany, a jedynie 25% na Japonię, gdy zwykle było to od 44 do nawet 62%. Możemy być zatem pewni, że nie ujrzymy pełnoprawnej gry z serii DQ w tym roku.

Aby jednak dobić do tych 24 milionów wydawca na pewno będzie potrzebował hitu dużego kalibru, a tym może być Final Fantasy Versus XIII, o którym wypowiedział się sam prezes Wada. Po dobrej sprzedaży FF XIII na Xboksie 360 istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Versus przestanie być produkcją ekskluzywną na PS3, jednakże aż do momentu oficjalnego pokazu gry niczego nie będziemy pewni. Gra na pokaz przed inwestorami czy może zaproszenie do dyskusji Microsoft/Sony? Zapewne okaże się w czerwcu na E3…

[andriasang]

Reklamy

4 Responses to “Miliony Final Fantasy sprzedane, a Wada rozmyśla o Versusie na Xboxie 360”


 1. 1 kemiru
  18 Maj 2010 o 21:21

  Versus na xo? Coś mi się zdaje, że ta gra nie wyjdzie w tej generacji 😦

 2. 18 Maj 2010 o 21:51

  @kemiru – tak, to całkiem możliwe 😦
  Ale i tak jestem absolutnie za. XIII mimo wszystko jest według mnie świetna i pogranie w „kolejną część” (tak, wiem że nie do końca) byłoby bardzo miłe. Mam tylko Xboxa.
  Tylko żeby ostatni boss nie był taki cheaterski, bo tego z XIII do dziś nie mogę pokonać. Chyba naprawdę kiepsko gram, bo ekipę mam wylevelowaną jak się tylko da (w domyślnych klasach).

 3. 3 igor
  18 Maj 2010 o 23:45

  E tam, nie jest taki zły, wystarczy tylko wyczaić patterny, zacząć się leczyć chwilę przed „tym” atakiem i mieć dobre ustawienia drużyny. Jeśli dobrze pamiętam to leaderowi należy dać tyle przedmiotów chroniących przed „Death” ile się da (co chyba da 60% odporność). Powodzenia, nie powinieneś mieć problemu, stagger też pomaga szybko ubić.

  Czy tylko ja czuję się śmiesznie widząc te wszystkie eidosowskie tytuły w rozliczeniach SE? 🙂

 4. 4 skylight
  19 Maj 2010 o 09:32

  Nikt nie przejdzie obojętnie obok stosiku zielonych do zgarnięcia w prosty sposób.


Comments are currently closed.

Twitter

Najpopularniejsze wpisy

Reklamy

%d blogerów lubi to: