27
Lu
10

Idzie ku lepszemu, czyli gry Rising Star Games w Polsce

Weekendowo postanowiłem nadrobić wiadomości z zeszłego tygodnia i na tle tych wszystkich trailerów, galerii i wrażeń z mocno przereklamowanych gier moją uwagę zwróciła jedna krótka prasówka, którą możecie przeczytać na Polygamii. Niby nic wielkiego, ale LEM dystrybuujący tytuły Rising Star Games to dosyć duża ciekawostka, w końcu oni mają głównie w zanadrzu niszowe japońskie gry.

Najbardziej oczywisty wniosek? Okazuje się, że jednak opłaca się u nas wydawać takie gry, bo nie wierzę, że LEM robi to z dobroci serca. Jasne, może nie sprzedadzą się jak wszędzie reklamowane Mass Effect 2 czy Modern Warfare 2, ale widać nasz rynek dorósł już na tyle, żeby na półkach sklepowych można było znaleźć bardziej niszowe tytuły. Zresztą z samej prasówki czytamy, że:

Jest to wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu gier charakterystycznych dla rynku Japońskiego. Wiemy iż, te gry posiadają pewna grupę fanów w Polsce i mamy nadzieję, że nasza oferta ich zainteresuje.

Na pierwszy ogień mają pójść Way of the Samurai 3 oraz Half Minute Hero. Martwić mogą jednak odrobinkę ceny i daty wydania produktów jak rozsądnie zauważył tap-chan. Obecnie wygląda to tak:

 • Half Minute Hero na PSP w sugerowanej cenie detalicznej 99,99 zł (premiera połowa marca 2010)”
 • Way of the Samurai 3 na Playstation 3 w sugerowanej cenie 199,99 zł (premiera połowa marca 2010)”

Szybkie rozeznanie w rynku i widzimy, że:

 • Half Minute Hero na PSP kosztuje w UK koło 70zł  (premiera odbyła się kilka dni temu)
 • Way of the Samurai 3 kosztuje 169,99 zł w Ultimie (oficjalna premiera również się odbyła)
Powraca temat z ostatniego podcastu – czy lepiej zaczekać i wspierać polską dystrybucję czy może lepiej wybierać taniej i szybciej? Przyznam, że gdybym wiedział, że Half Minute Hero wyjdzie u nas to prawdopodobnie nie zamówiłbym go z Wielkiej Brytanii, a tak jest już ciut za późno.
Na koniec przyjrzyjmy się planom Rising Star Games na pierwszy kwartał 2010 roku, bo warto zwrócić uwagę na pewną drobnostkę.
Luty 2010

 • Animal Kororo (DS)
 • Half-Minute Hero (PSP)
 • Way of the Samurai 3 (360/PS3)
 • Papermates (DS)

Marzec 2010

 • Avalon Code (DS)
 • Fragile Dreams (Wii)
 • My World My Way (DS)
 • Rune Factory Frontier (Wii)

Widzicie to co ja? Ze wszystkich tytułów LEM zdecydował się jedynie na dystrybucję gier na PSP i PS3, co może oznaczać, że na naszym rynku DS (m. in. piractwo) i Wii nadal stanowią margines, którym nie warto się interesować. Oczywiście może to być kwestia badania rynku i sprawdzenia sprzedaży HMH i WotS3, ale na miejscu posiadaczy konsol Nintendo nie liczyłbym, że zagrają w Fragile Dreams kupując je u nas w normalnym sklepie…

Żeby nie kończyć tak super negatywnie to zaznaczę, że bardzo mnie cieszy, że ktoś zdecydował się na taki krok, szczególnie, że Half Minute Hero to jedna z najlepszych gier na PSP ostatnimi czasy. Jest do bólu japońska i niszowa, ale jeśli macie ochotę spróbować czegoś innego (na PS Store jest demo) to w tej chwili jest to najlepszy wybór na przenośną konsolę Sony.

Reklamy


Twitter

Najpopularniejsze wpisy

Reklamy

%d blogerów lubi to: